Warsztaty z Tonym Halikiem w Radzyniu Podlaskim

Radzyński Ośrodek Kultury oraz działający przy nim Radzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku i Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na projekcję filmu dokumentalnego w reżyserii Marcina Borchardta pt. „Tony Halik. Tu byłem”. Poprzedzi ją rozmowa z Mirosławem Wlekłym, autorem bestselerowej biografii podróżnika, na podstawie której powstał film. Wydarzenie, odbywające się w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, odbędzie się 17 lutego (czwartek) o godz. 17.00 w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Marcin Borchardt, reżyser filmu „Tony Halik. Tu byłem”, zabierze wszystkich w podróż śladami jednego z najwybitniejszych podróżników XX wieku. Produkcja jest obejmującą pół wieku dokumentalną epopeją, precyzyjnie zrekonstruowaną z unikalnych i nigdy niepublikowanych materiałów archiwalnych, nakręconych przez Halika podczas niezliczonych podróży po całym świecie. Tony Halik, za pomocą swoich kultowych programów przenosił, co wieczór miliony Polaków w miejsca, które im się nawet nie śniły. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoło na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś́ trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

Projekcję filmu poprzedzi rozmowa z Mirosławem Wlekłym, który jest reporterem, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członkiem stowarzyszenia reporterów „Rekolektyw”. Napisał m.in. bestselerową książkę pt. „Tu byłem. Tony Halik” (2017), na podstawie której powstał film dokumentalny w reżyserii Marcina Borchardta, a także książkę dla dzieci „Przygoda dzika Toniego Halika” (2021). Współautor scenariuszy do pięciu spektakli teatralnych. Laureat Nagrody Magellana. Nominowany do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz czterokrotnie do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

Warsztaty z Tonym Halikiem dla dzieci

Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają także na warsztaty z Mirosławem Wlekłym pt. „Przygoda dzika Toniego Halika”. Zaadresowane są one do dzieci w wieku przedszkolnym, które będą miały okazję przeżyć niezwykłą przygodę z jednym z najsłynniejszych polskich podróżników. Warsztaty, odbywające się w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, odbędą się 17 lutego (czwartek) o godz. 11.00 w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Wstęp wolny.

Sto lat temu urodził się chłopiec, który marzył o tym, by zostać Indianinem. W szkole nikt nie traktował jego planów poważnie. Tymczasem wiele lat później dotarł on do Ameryki Południowej i razem z żoną wyruszył w niebezpieczną podróż do serca tropikalnego lasu w Brazylii. Był przekonany, że dotrze do Indian i że stanie się jednym z nich. Czy mu się to udało? Na to pytanie odpowiedź uzyskają dzieci uczestniczące w warsztatach z Mirosławem Wlekłym.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprasza Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia są: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz Informator Powiatowy. Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na http://www.podroznik-radzyn.pl/podroznicy/159-miroslaw-wlekly.html