Bakterie w bialskiej wodzie. „Warunkowo przydatna”

W wodzie dostarczanej do domów mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic wykryto zabójcze bakterie z grupy Coli. Zdaniem przedstawicieli wodociągów sytuacja nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia klientów WOD-KAN. Cała sprawa ma się zakończyć wyłącznie na smrodzie…

Bakterie z grupy Coli zostały wykryte podczas badań próbek wody z wodociągu. Escherichia Coli to beztlenowa bakteria, która w pewnych warunkach może być niebezpieczna dla zdrowia i życia ludzi. Wykrycie Coli świadczy o wysokim stopniu zanieczyszczenia badanej wody. Kranówka z WOD-KANu dostarczana jest do około 60 tys. mieszkańców Białej Podlaskiej i okolic.

Przedstawiciele wodociągów zapewniają, że skażenie nie jest niebezpieczne. Wodę zakwalifikowano jako „warunkowo przydatną do spożycia”. Kranówka jest teraz odpowiednio dezynfekowana, przez co może śmierdzieć.

– Na bialskie wodociągi dodatkowy obowiązek, żeby podjąć działania zapobiegawcze. One polegają na prowadzeniu stałego chlorowania wody. Jedyną niedogodnością u odbiorców może być wyczuwalny zapach chloru. Stosowane dawki chloru nie stanowią zagrożenia zdrowotnego – powiedział na antenie Radia Lublin Józef Bańkowski, dyrektor techniczny bialskich wodociągów.

Źródło: Radio Lublin Autor: red.
Fot. pixabay