Legendarny polski komentator sportowy w Radzyniu!

Radzyński Ośrodek Kultury, wspólnie z LKS „Orlęta” Radzyń Podlaski, zaprosił na spotkanie z dziennikarzem sportowym, publicystą i autorem książek Jerzym Chromikiem. Odbyło się ono 21 maja, po zakończeniu zwycięskiego meczu 1:0 radzyńskich „Orląt” z „Chełmianką” Chełm. Gościem specjalnym spotkania był Dariusz Szpakowski, jeden z najsłynniejszych polskich komentatorów sportowych.

Wydarzenie miało charakter luźnej rozmowy z publicznością, podczas której dominowały tematy pracy dziennikarskiej oraz komentatorskiej. Wszystkich przybyłych na spotkanie powitał dyrektor ROK Robert Mazurek, który po przedstawieniu gości rozpoczął od pytania dotyczącego scenariusza na finał Ligi Mistrzów, jaki odbędzie się za tydzień pomiędzy Liverpoolem a Realem Madryt. Następnie goście podzielili się swoimi wspomnieniami związanymi z Kazimierzem Górskim. Dariusz Szpakowski zwrócił uwagę na jego wrodzoną decyzyjność oraz ojcowską postawę wobec zawodników. Z kolei Jerzy Chromik opowiedział o tym jak powstały „Kalendarze Kazimierza Górskiego” zawarte w drugiej części jego książki pt. „Remanent”. Zawierają one bezcenne wspomnienia legendarnego trenera.

W dalszej części spotkania słynny komentator sportowy opowiedział o udziale w igrzyskach olimpijskich w dobie pandemii koronawirusa. Były też wspomnienia dotyczące legendarnego komentatora Jana Ciszewskiego, który Dariusza Szpakowskiego traktował jak syna. Na koniec padło pytanie o tegoroczne piekarskie mistrzostwa świata w Katarze i szanse Polaków w turnieju. Goście stwierdzili, bazując na swoich doświadczeniach, że nie ma pewnego zwycięzcy. Piłka nożna jest nieprzewidywalna, a kluczową kwestią jest zwycięstwo w pierwszym meczu.

Jerzy Chromik urodził się 1 września 1956 roku w Radzyniu Podlaskim. Dziennikarz sportowy i publicysta. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Reportaż dyplomowy obronił w pracowni Krzysztofa Kąkolewskiego. Zadebiutował w tygodniku „Sportowiec”. Publikował również w „Meczu”, „Expressie Wieczornym” i „Przeglądzie Sportowym”. Przeprowadził wiele głośnych wywiadów (najsłynniejszy to „Spowiedź napastnika” z Dariuszem Dziekanowskim). Autor demaskatorskich tekstów o korupcji w polskiej piłce. Konsultant filmu „Piłkarski poker” Janusza Zaorskiego. Od 2006 do 2020 w TVP Sport. Autor książek „On, Strejlau” (2018), „Remanent. Teksty wybrane nie tylko z magazynu Sportowiec” (2021) oraz „Remanent 2. Kalendarze Kazimierza Górskiego” (2022).

Dariusz Szpakowski to jeden z najsłynniejszych polskich komentatorów sportowych. Urodził się 15 maja 1951 roku w Warszawie. W latach 70. ukończył warszawską Akademię Wychowania Fizycznego. W młodości był koszykarzem Legii Warszawa. Po zakończeniu kariery sportowej w 1976 roku rozpoczął pracę komentatora sportowego. Pierwsze szlify zdobywał w Polskim Radiu, w którym prowadził m.in. Kronikę Sportową. W 1983 roku trafił do Telewizji Polskiej, gdzie pracuje do dziś (z przerwą w latach 2002-2004). Szpakowski komentuje głównie mecze piłki nożnej, ale zajmuje się też hokejem, kajakarstwem, wioślarstwem i kolarstwem. Na antenie TVP od lat relacjonuje m.in. mistrzostwa Europy i mistrzostwa świata w piłce nożnej, a także letnie i zimowe igrzyska olimpijskie. W 1988 roku zagrał komentatora sportowego w filmie „Piłkarski poker” w reżyserii Janusza Zaorskiego, w tym samym roku zaliczył epizod w „Pięciu minutach przed gwizdkiem” Mirosława Gronowskiego. W 1999 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, piętnaście lat później uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 roku otrzymał Piłkarskiego Oscara w kategorii najlepszy komentator telewizyjny. Od 2005 roku razem z Włodzimierzem Szaranowiczem jest komentatorem serii piłkarskich gier FIFA. Szpakowski jest mężem aktorki Grażyny Strachoty, z którą ma dwie córki: Julię i Gabrielę.