Coraz bliżej inwestycji za miliardy! Suchy port w Małaszewiczach to wielka szansa dla naszego regionu

Na tę wiadomość czekaliśmy z niecierpliwością. Są pieniądze na rozbudowę terminala w Małaszewiczach, jest koncepcja ram prawnych epokowego przedsięwzięcia. Spółka Cargotor zostanie przejęta przez PKP PLK i dofinansowana. Inwestycja jest warta ponad 3,3 miliarda złotych!

– To doskonałe wieści, które przybliżają nas do realizacji kluczowej dla Południowego Podlasia inwestycji. Działania rządu Prawa i Sprawiedliwości są zwieńczeniem wieloletnich starań naszego środowiska. Zabiegaliśmy o szansę dla regionu i ona, także w Małaszewiczach, jest wykorzystywana – mówi nam senator Grzegorz Bierecki, jeden z najważniejszych i najwytrwalszych promotorów rozbudowy.

Rząd opublikował dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji PKP oraz ustawy o Funduszu Kolejowym. Chodzi o stworzenie ram prawnych, dzięki którym będzie można stworzyć w Małaszewiczach drugą Gdynię – nowe polskie okno na świat.

„Konieczność dokonania zmian w ww. ustawach wynika z faktu, że w obecnym kształcie prawnym Cargotor sp. z o.o., odpowiedzialna za realizację inwestycji, nie posiada wystarczających możliwości dysponowania środkami w wysokości pozwalającej na jej płynną realizację” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Przejęcie Cargotoru przez PKP PLK sprawi, że za wszystkie inwestycje w obszarze przejścia Terespol-Brześć odpowiadać będzie jeden zarządca infrastruktury.

W Ocenie Skutków Regulacji projektu szacuje się, że dzięki inwestycji przepustowość portu w Małaszewiczach wzrośnie trzykrotnie. Takiego samego wzrostu należy spodziewać się jeśli chodzi o wpływy podatkowe. Część tych pieniędzy zostanie w naszym regionie. Do tego należy doliczyć mnóstwo dobrze płatnych miejsc pracy i możliwość tworzenia biznesów związanych z logistyką i obsługą portu.

– Tylko rozbudowując suchy port, doprowadzając do niego szybkie drogi i usprawniając połączenia kolejowe możemy odebrać potężną rentę za położenie. Każda zainwestowana złotówka zwróci się mieszkańcom Południowego Podlasia wielokrotnie – dodaje senator Grzegorz Bierecki.

W OSR oszacowano kwotę, jaką trzeba dokapitalizować Cargotor, aby inwestycja ruszyła. To 3 386 300 000 zł, z czego ponad milion pójdzie na prace związane z układem torów, blisko 700 milionów na budowę niezbędnych obiektów, 233 miliony na elektroenergetykę a 186 milionów na budowę dróg dojazdowych do gigantycznego centrum przeładunkowego.

Wiadomo, że Cargotor zwrócił się do Unii Europejskiej z wnioskiem o dofinansowanie inwestycji. Jeśli uda się pozyskać środki, odpowiednio zmniejszona zostanie kwota dokapitalizowania z budżetu państwa.

CZYTAJ TAKŻE: CARGOTOR złożył wniosek o dofinansowanie budowy Parku Logistycznego Małaszewicze

 

Źródło: gov.pl Autor: red.
Fot. Cargotor