Ogromne pieniądze na infrastrukturę. Prawie 100 milionów złotych na połączenie z Małaszewiczami!

Blisko 5 mld zł  trafi do  samorządów na rozwój stref przemysłowych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. 97 804 000,00 zł zostanie przeznaczone m.in. na budowę i rozbudowę drogi łączącej europejski szlak drogowy E-30 z Portem Małaszewicze i linią kolejową E-20.

Port w Małaszewiczach to jedno z najbardziej strategicznych miejsc w Polsce i prawdziwe oczko w głowie naszych parlamentarzystów. Senator Grzegorz Bierecki od lat przyczyniał się do jego rozwoju, lobbując w Warszawie za kolejnymi inwestycjami na terenie terminala. Dzięki tym zabiegom Małaszewicze rosną w siłę i stają się jeszcze ważniejsze.

– To przecież miejsca pracy, impuls dla rozwoju całego regionu, ale także jeden z fundamentów bezpieczeństwa Polski i ogromne źródło dochodów budżetu państwa – mówił w rozmowie z naszym portalem Grzegorz Bierecki.

W podobnym duchu wypowiedział się także poseł Dariusz Stefaniuk, który w zabiegach o rozwój Małaszewicz wspierał senatora Grzegorza Biereckiego jeszcze jako prezydent Białej Podlaskiej.

– Tu chyba nikomu nie musimy tłumaczyć, jak ważne jest to dla naszego regionu. Cieszymy się, że widzi to także pan premier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Nie zawsze to było tak oczywiste, czego mogliśmy doświadczyć pod rządami PO-PSL, które Polskę Wschodnią traktowały po macoszemu – zauważył Stefaniuk.

Premier Mateusz Morawiecki przyznaje, że zależy mu na wzmacnianiu stref ekonomicznych, które mają wpływ na rozwój regionów poprzez m.in. przyciąganie nowych inwestycji, rozwój eksportu i tworzenie nowych miejsc pracy.

Dlatego piątą edycję Rządowego Program Inwestycji Strategicznych skierowaliśmy do samorządów na rozwój stref przemysłowych. Do gmin, powiatów i województw trafi blisko 5 mld zł.
Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

Blisko 5 mld zł na rozwój stref przemysłowych

Tę edycję skierowano do samorządów, które na swoim obszarze rozwijają strefy przemysłowe. „Chcemy wzmacniać ten obszar gospodarki, który ma wpływ na rozwój regionów. Nabór wniosków trwał od 21 czerwca 2022 r. do 26 lipca 2022 r”. – poinformowała KPRM.

Składane wnioski mogły dotyczyć 4 obszarów:

budowa lub modernizacja infrastruktury drogowej;
budowa lub modernizacja infrastruktury elektroenergetycznej, w tym oświetleniowej;
budowa lub modernizacja infrastruktury technicznej drogowej;
budowa lub modernizacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, w tym elementów melioracji gruntu.

Wspieracie budżetów samorządów

Piąta edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych cieszyła się dużym zainteresowanie. Z pośród wielu wniosków, 52 inwestycje otrzymają bezzwrotne dofinansowanie.

Do gmin, powiatów i województw, z budżetu państwa, trafi łącznie blisko 5 mld zł. To pieniądze, które samorządy przeznaczą na rozwój stref przemysłowych. To szczególnie ważne by przyciągnąć nowe inwestycje w regionie, rozwinąć eksport i stworzyć nowe miejsca pracy.

Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego samorządu wynosi 2 proc.

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych

To program kompleksowego wsparcia samorządów. Rządowe środki dla miast, gmin, powiatów i województw dają szanse na kolejne inwestycje, które przyśpieszą rozwój całego kraju. Współpraca rządu i samorządu daje możliwość prowadzenia nowych inwestycji, które spełniają oczekiwania mieszkańców.

Program realizowany jest przy współpracy Banku Gospodarstwa Krajowego. Więcej informacji na stronie BGK.

Część tych pieniędzy popłynie na rozwój naszej infrastruktury.