Bialscy żołnierze uczyli, jak pomóc przetrwać na polu walki

Na terenie jednostki wojskowej w Białej Podlaskiej odbyło się szkolenie ratowników pola walki: Combat Life Saver – CLS. W szkoleniu wzięli udział żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z batalionu dowodzenia, batalionu logistycznego i batalionu zmechanizowanego. Nad wszystkim czuwali instruktorzy z 1. batalionu czołgów „Jedynej Pancernej”.

Szkolenie obejmowało zagadnienia z taktycznej pomocy medycznej zdublowanych w dwóch blokach teoretycznym i praktycznym założenia taktyczne oraz procedury medyczne TCCC (Tactical Combat Casualty Care); rozpoznanie i tamowanie krwotoków; ocena obrażeń i stanu rannego; ocena dróg oddechowych oraz zaopatrywanie ran klatki piersiowej; sposoby ewakuacji rannych i poszkodowanych oraz meldunek MEDEVAC.

W przedostatnim dniu szkolenia przeprowadzono ćwiczenia praktyczne na symulowanym polu walki. Scenariusz ćwiczenia zakładał napad przeciwnika na posterunek. Atak zostaje odparty a napastnicy unieszkodliwieni. Pomimo sukcesu, posterunek pozostaje pod ostrzałem a nasi żołnierze zostają ranni. Do akcji wkraczają ratownicy pola walki.

Posumowaniem kursu był egzamin teoretyczny i praktyczny. Umiejętność udzielania pomocy rannym na polu walki, obok szkolenia ogniowego i taktycznego, jest jednym z podstawowych elementów wyszkolenia żołnierzy.