Wielkie święto w Radzyniu Podlaskim. Oficjalnie po raz pierwszy zainaugurowano rok akademicki!

W filii Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim zainaugurowano po raz pierwszy nowy rok akademicki. W uroczystości udział wziął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. W swoim wystąpieniu szef MEiN zwracał uwagę na konieczność otwierania nowych kierunków i kształcenia w zawodach medycznych.

W swoim wystąpieniu Minister Edukacji i Nauki przypomniał, że Radzyń Podlaski jest miejscem, w którym była pisana Konstytucja 3 maja. – To jest można powiedzieć stolica polskiego konstytucjonalizmu. I do tej stolicy polskiego konstytucjonalizmu zawitała dzisiaj akademickość. Od jesieni 2022 roku Radzyń Podlaski stał się miastem akademickim – zaznaczył minister i przyznał, że nie byłoby to możliwe gdyby nie zabiegi naszych parlamentarzystów Grzegorza Biereckiego i Dariusza Stefaniuka, którzy wraz z rektorem Jerzym Nitychorukiem i starostą radzyńskim Szczepanem Niebrzegowskim starali się o tę filię.

Szef MEiN zwracał uwagę na konieczność otwierania nowych kierunków, które uzupełnią braki kadrowe w zawodach medycznych: – Otwieranie nowych kierunków medycznych, takich jak pielęgniarstwo czy ratownictwo medyczne, jest absolutnie konieczne i leży w żywotnym interesie państwa polskiego. Podobnie jak otwieranie kierunków lekarskich. Braki kadrowe wśród lekarzy i pielęgniarek to jest efekt wieloletnich zaniedbań – mówił minister.

Na problem ten od lat zwracał również senator Grzegorz Bierecki, który wielokrotnie rozmawiał o problemach kadrowych m.in. z dyrektorem bialskiego szpitala Adamem Chodzińskim. Chodzi nie tylko o lekarzy ale też pozostały personel – pielęgniarki i ratowników medycznych. Dzięki nowej filii w Radzyniu Podlaskim już wkrótce te problemy będą mniejsze.

Podczas dzisiejszej uroczystości padły również deklaracje, że w Białej Podlaskiej już wkrótce może zostać uruchomiony kierunek lekarski.

Minister Czarnek przyznał, że miasto i region mają odpowiednie zaplecze, by taką edukację prowadzić. Szpital w Białej Podlaskiej należy do najlepszych w Polsce, a wraz ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim ciągle się rozwijają dzięki kolejnym rządowym inwestycjom, o które zabiegają nasi politycy i lokalne władze.

Jak podkreślił minister Przemysław Czarnek, obecnie kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych jest więcej niż na uniwersytetach medycznych: – Dzięki temu liczba studentów medycyny i studentów z kierunków lekarskich i lekarsko-dentystycznych na pierwszym roku to 10 700. To jest o ponad 50 proc. więcej niż jeszcze siedem lat temu.

 

Na zaangażowanie naszych parlamentarzystów zwrócił uwagę również starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, który dziękując za ich zaangażowanie nazwał ich aniołami stróżami, mówiąc że całym sercem byli z Radzyniem i pomagali od początku. – Kolejny raz sprawdzili się jako przyjaciele powiatu – powiedział Niebrzegowski

Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

Akademia Bialska Nauk Stosowanych została utworzona w 2000 r. jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. W marcu 2022 r. zmieniła nazwę na Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, a 1 października 2022 r. uzyskała status uczelni akademickiej. Prowadzi studia o profilu praktycznym na 29 kierunkach. Kształci 2035 studentów, w tym 345 zagranicznych.

Filia w Radzyniu Podlaskim została utworzona w 2021 r., a swoją działalność zainaugurowała wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2022/2023. Minister Edukacji i Nauki udzielił uczelni pozwolenia na utworzenie w Filii uczelni studiów I stopnia o profilu praktycznym na kierunku ratownictwo medyczne i pielęgniarstwo. Na dwóch kierunkach studia rozpoczęło w sumie 56 studentów. Placówki są oczkiem w głowie naszych polityków, którzy na każdym kroku zabiegają o ich rozwój. Cieszy fakt, że w ministerstwie te potrzeby są rozumiane, bo jeszcze kilka lat temu tak nie było.