Chcesz rzucić palenie? Dziś jest dobry dzień żeby zacząć

17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To dobra okazja ku temu, by zastanowić się nad tym, czy nie warto rzucić palenia papierosów. Powodów jest aż nadto, palenie jest drogie, nieestetyczne, wiąże się z brzydkimi zapachami, a przede wszystkim, koszmarnie wpływa na nasze zdrowie.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. W Polsce obchodzony jest od 1991 roku. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę, … i Udało się!

Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Idea obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne, a przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, Zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów to również zagrożenia dla środowiska!

NEGATYWNE SKUTKI PALENIA TYTONIU DLA NASZEGO ZDROWIA:

– palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy,

– dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących,

– narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie” jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt,

– palenie papierosów przez rodziców, a później rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

Rzucanie palenia nie jest łatwe, ale może to dobry dzień, by taką próbę podjąć?

Naukowcy opracowali nawet specjalny model, który może pomóc wyjść z nałogu. Konieczne jest jednak zastosowanie się do kilku prostych kroków.

Na początku musimy uświadomić sobie, jakie negatywne skutki niesie za sobą palenie. To wbrew pozorom nie jest takie trudne, bo wielu palaczy, wie, że ich nałóg ma więcej wad niż zalet (wątpliwych zresztą). Następnie, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych używek, powinniśmy zatroszczyć się o wsparcie osób bliskich, które pomogą nam przezwyciężyć uzależnienie lub specjalisty. W Na kolejnym etapie, jeżeli wiemy, że nie poradzimy sobie z nagłym odstawieniem tytoniu, powinniśmy korzystać z dopuszczonych na rynek substancji, które zmienią podaż nikotyny. Warto połączyć to z poradą specjalisty- psychoterapeuty. Jeżeli to nie pomoże, być może kolejnym krokiem powinno być przejście na inne substancje zawierające nikotynę NTZ, EC lub THP i stopniowe redukowanie ich spożycia, tak by ostatecznie z nich zrezygnować.