Nie daj się oszukać!

Oszuści nie ustają w wysiłkach, aby bogacić się kosztem nieświadomych zagrożenia ofiar, dlatego warto znać stosowane przez nich metody. W tym artykule przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na ograbianie ludzi z oszczędności życia.

Oszustwo na „dopłatę do przesyłki”

Czekasz na paczkę lub wysłałeś przesyłkę i w niedługim czasie otrzymałeś SMS lub e-mail wzywający cię do dopłaty drobnej kwoty poprzez wysłany w wiadomości link? Uważaj! To oszustwo.

Oszuści bardzo chętnie podszywają się pod firmy kurierskie – rzekoma dopłata do przesyłki jest zazwyczaj symboliczna, ale może kosztować utratę oszczędności życia. Schemat działania przestępców jest bardzo prosty:

Nieświadoma ofiara otrzymuje sms z informacją iż musi dopłacić drobną kwotę do przesyłki, inaczej zostanie ona zwrócona. Płatność ma być dokonana za pośrednictwem strony podanej w linku. Wchodząc w niego widzimy stronę imitującą prawdziwą stronę internetową banku lub operatora płatności. Dokonując przelewu przestępcy otrzymują dane logowania do bankowości internetowej a tym samym dostęp do konta, które w kilka chwil zostaje wyczyszczone do ostatniej złotówki.

W sytuacji gdy otrzymasz podobną wiadomość nigdy nie wchodź w link w niej podany i pod żadnym pozorem nie podawaj danych do swojej bankowości internetowej!

Oszustwo na przesyłkę OLX

Bardzo popularny portal sprzedażowy stał się w ostatnim czasie prawdziwym „łowiskiem” dla oszustów. W jaki sposób działają?

Po wystawieniu przedmiotu na OLX odzywa się osoba „zainteresowana” zakupem. Bardzo często przez aplikację WhatsApp. Niejednokrotnie prosi o podanie adresu e-mail, na który przesyła wiadomość podszywającą się pod OLX z informacją iż rzekomo wpłaciła pieniądze na stronie firmy kurierskiej. Dostajemy od oszusta link, który prowadzi do formularza, który należy wypełnić, aby „otrzymać pieniądze” za zakup.  Po podaniu danych karty (imię, nazwisko, numer, kod CVV) środki rzekomo zostaną przelane na nasze konto a kurier do 3 dni zgłosi się po odbiór przedmiotu.

Wypełniając taki formularz podajemy przestępcom nasze pieniądze „na tacy”. Konto zostanie oczyszczone do ostatniego grosza zanim zdążymy się zorientować i zastrzec kartę.

Należy pamiętać, aby nigdy nie podawać danych swojej karty w celu otrzymania pieniędzy. Jeżeli gdzieś podajemy dane karty to ktoś z tej karty pieniądze pobierze a nie wpłaci.

Oszustwo na „ukochanego zza granicy” i „spadek po krewnym z zagranicy”.

Oszuści często próbują żerować na uczuciach wyższych jak współczucie czy miłość. W dobie powszechnych mediów społecznościowych bardzo łatwo jest nawiązać relację z kimś oddalonym o setki a czasami nawet tysiące kilometrów. Należy mieć się na baczności, bo można trafić na osobę, która wykorzystując nasze dobre serce doprowadzi do przekazania jej oszczędności naszego życia.

Osoby szukające drugiej połówki powinny wykazać się szczególną ostrożnością. Gdy zaczynasz otrzymywać wiadomości od nieznanego mężczyzny lub kobiety, często łamaną polszczyzną (oszuści często używają translatorów dostępnych w internecie), okazuje się, że to żołnierz/ stewardessa, który akurat z tobą chce spędzić resztę życia, powinieneś zachować czujność. Po słodkich słówkach i nawiązaniu więzi emocjonalnej pojawią się nachalne prośby o przesłanie pieniędzy z powodu wypadku/ choroby/ zakupu obrączek ślubnych itp. Po przekazaniu środków, zamiast hucznego wesela na rajskiej wyspie pozostaje dziura w budżecie a czasami długi w instytucjach pożyczkowych i u rodziny.

Na podobnej zasadzie działają oszuści podający się za prawników twojego bardzo odległego krewnego, który zostawił po sobie w spadku bajeczną fortunę za granicą. Nawiązują kontakt i w taki sposób manipulują rozmową, aby przekonać daną osobę iż właśnie został spadkobiercą. Zgodnie z przedstawianą przez niego historią za granicą, na wyciągnięcie ręki, czeka wielomilionowy spadek. Przedstawiają dokumenty mające uprawdopodobnić ich wersję a na koniec proszą o podanie swoich danych osobowych oraz wpłacenie pieniędzy na poczet rzekomo toczącego się postępowania spadkowego. Czymże jest kwota kilku czy kilkunastu tysięcy złotych przy wielomilionowym spadku? Perspektywa łatwego zdobycia ogromnej fortuny często wyłącza zdrowy rozsądek. Rzecz jasna, po wpłaceniu pieniędzy, zamiast obiecanych milionów po tajemniczym wujku z Ameryki, pozostajemy bez oszczędności.

Każdy z nas może natknąć się na oszusta próbującego wyłudzić pieniądze. Pamiętaj  o poniższych zasadach bezpieczeństwa:

  1. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz, zwłaszcza tym poznanym w internecie.
  2. Weryfikuj telefony od krewnych proszących o pożyczkę (zwłaszcza gdy dzwonią z nieznanego lub zastrzeżonego numeru). Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu.
  3. Pamiętaj, że policja ani żadne inne służby nigdy nie proszą osób postronnych o pieniądze.
  4. Nie podaj niezweryfikowanym osobom swoich danych osobowych.
  5. Nie wchodź na strony, do których kierują cię SMS lub e-maile.
  6. Nie działaj pod presją czasu.
  7. Nigdy nie podawaj osobom postronnym danych do swojej karty płatniczej.
  8. Nawiązując znajomości przez Internet zachowaj szczególną ostrożność.
  9. W wypadku podejrzenia, że właśnie ktoś próbuje cię oszukać niezwłocznie skontaktuj się z Policją dzwoniąc pod numer 112 lub 997.

 

Autor: Katarzyna Adamczyk-Pytlik, specjalista ds. prawnych ODFiK Kraków