Bierecki: jestem dumny, że mogę uczestniczyć w naprawie państwa

Rząd Prawa i Sprawiedliwości od początku swoich rządów jest skupiony na uszczelnieniu systemu podatkowego. Stabilny system podatkowy to więcej środków na inwestycje, a co za tym idzie również więcej pieniędzy w portfelach Polaków! Wszystkie te ustawy przeszły przez ręce senatora Grzegorza Biereckiego.

A zrobiono naprawdę wiele. Zreformowano administrację skarbową. W marcu 2017 r. powstała Krajowa Administracja Skarbowa, która połączyła najlepsze doświadczenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Ta licząca ponad 60 tysięcy pracowników i funkcjonariuszy organizacja wykonuje zadania strategiczne dla polskiego budżetu i całych finansów publicznych.

Platforma Obywatelska swoim lenistwem i pychą doprowadziła do sytuacji w której rozszczelniła system podatkowy w Polsce. W latach rządów PO – PSL upadł on niczym statek na dno morza. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zbudował od nowa ten statek, z dobrej jakości materiałów i doprowadził do uszczelnienia i stabilizacji systemu podatkowego. To właśnie dzięki rządowym działaniom w tych trudnych czasach nasz system był odporny na globalną sytuację.

– Donald Tusk miał za nic zarobki Polaków. Ważna była „kasa dla swoich”. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przerwał to niechlubną passę i obniżył podatki. To rząd Prawa i Sprawiedliwości odbudował i uzdrowił polskie finanse. Zrobiliśmy to, czego Tusk nie potrafił zrobić przez całą swoją karierę polityczną. Wdrożyliśmy pionierskie, systemowe rozwiązania, które zaczęły przynosić trwałe skutki – mówi senator Grzegorz Bierecki w rozmowie z naszym portalem.

STABILNY SYSTEM PODATKOWY I JEDNOCZEŚNIE NISKIE PODATKI

Wpływy z CIT w latach 2016-2022 wzrosły z 32,9 mld zł do 85 mld zł. W 2023 r. przewidywany jest dalszy wzrost do 95,4 mld zł czyli łączny planowany wzrost od 2016 r. to 190 proc. Obniżono stawkę CIT dla małych podatników, tj. w 2017 r. z 19 proc. do 15 proc. a w 2019 r. do 9 proc. Wprowadzono tzw. Estoński CIT i ulgę IP Box. Rząd Prawa i Sprawiedliwości podniósł kwotę wolną od podatku z 3 091 zł do 30 tys. zł, a drugi próg podatkowy z 85,5 tys. do 120 tys. zł.

Jednocześnie obniżono stawkę podatkową PIT z 18 proc. w 2019 r. do 17 proc., a następnie do 12 proc.

W latach 2016-2022 roku wpływy z VAT wzrosły ze 123,1 mld zł do 230,5 mld zł. W 2023 r. przewidywany jest dalszy wzrost do 286,3 mld zł, czyli łącznie przewidywany wzrost wyniesie aż 132,5 proc. Oznacza to, że zredukowano lukę VAT z 24,1 proc. w 2015 r., do 4,3 proc. w 2021 r.

W związku z wysoką inflacją w 2022 r. PiS obniżył stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, energię elektryczną i cieplną, gaz ziemny, niektóre paliwa silnikowe oraz nawozy i środki wykorzystywane w produkcji rolnej. Od stycznia 2023 r. utrzymano 0 proc. VAT na żywność.

Mimo zwiększenia wsparcia dla Polaków nasz  dług publiczny jest poniżej średniej Unii Europejskiej – 50,3 proc. PKB, a średnia unijna wynosi ponad 85 proc.

– Zasadnicza reforma finansów publicznych dokonana została w ubiegłej kadencji i jest kontynuowana w obecnej. Jestem dumny, że mogłem uczestniczyć w tej naprawie państwa jako przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych. Wszystkie te ustawy przeszły przez moje ręce. Jest jeszcze wiele do zrobienia, świat nie stoi w miejscu, trzeba reagować na zmiany otoczenia gospodarczego Polski, dostrzegać potencjał gospodarczy nowych technologii. Ale przede wszystkim nie można dopuścić aby ludzie , którzy tolerowali okradanie nas z naszych podatków powrócili do władzy, bo wtedy znów „pieniędzy nie będzie” – powiedział w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.