Będą ogromne dopłaty dla naszych rolników

Polscy rolnicy dostaną z Brukseli prawie 30  mln euro na wyrównywanie strat wywołanych importem zboża z Ukrainy. Kwota ta będzie mogła być podwojona w ramach unijnej pomocy. Dzięki m.in. presji polskiego rządu UE traktuję tę kwestię priorytetowo

A polski rząd będzie mógł podwoić tę kwotę w ramach unijnej pomocy.

– Wnioskujemy o to, aby Komisja Europejska wsparła naszych rolników dodatkowymi środkami, które mogłyby zrekompensować im straty. Wszystko na to wskazuje, że w najbliższych dniach ta decyzja zapadnie. Pan komisarz (ds. rolnictwa) Janusz Wojciechowski poinformował mnie, że rozporządzenie tej sprawie jest gotowe i środki z rezerwy przeznaczonej na ten cel jako Polska otrzymamy i będziemy mogli tego wsparcia rolnikom udzielić – poinformował Bartosik po zakończeniu spotkania unijnych ministrów rolnictwa.

Z kolei jak powiedział w rozmowie z Deutsche Welle komisarz Janusz Wojciechowski „KE jest gotowa przekazać łącznie 56,3 mln euro ze swej „rezerwy kryzysowej” dla Polski, Bułgarii i Rumunii na zrekompensowanie poszkodowanym rolnikom strat gospodarczych wywołanych zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy od zeszłego roku. Decyzja o 29,5 mln euro dla Polaków, 16,75 euro dla Bułgarów oraz 10,05 mln dla Rumunów powinna być formalnie zatwierdzona przez przedstawicieli 27 państw UE jeszcze przed końcem marca, ale to już tylko formalność”. – czytamy na łamach niemieckiego portalu.Przypomnijmy, że zgromadzone obecnie w polskich spichrzach zapasy zboża wynoszą ok. 3-4 mln ton.

– W związku z tym, że baliśmy się o brak tego zboża, kiedy wybuchła wojna te ceny wzrosły, a dziś to zboże pojawia się na giełdach, na rynkach i jest to jeden z głównych powodów obniżki cen. Ale na nasz rynek, szczególnie w Polsce wschodniej, ma wpływ to zboże, które nie trafia dalej, a trafia na rynek Polski. W związku z tym ta rekompensata dla rolników jest bardzo zasadna – poinformował Bartosik.