Dariusz Stefaniuk miażdży PO: ich program to eurodrożyzna, bezrobocie i wyższe stopy procentowe

W bialskiej siedzibie Prawa i Sprawiedliwości miała miejsce specjalna konferencja prasowa posła Dariusza Stefaniuka dotycząca wykuwającego się w bólach programu Platformy Obywatelskiej. W briefingu oprócz parlamentarzysty uczestniczyli m.in. wicestarosta powiatu bialskiego Janusz Skólimowski, radny powiatu bialskiego, nadleśniczy Tomasz Bylina, oraz Mariusz Trzeciak radny gminy Biała Podlaska.

– Ten program można podsumować w tych hasłach, które tutaj trzymają samorządowcy. Platforma Obywatelska to: wyższe raty kredytów, eurodrożyzna i bezrobocie. Dlaczego o tym mówimy? Dlatego, że PO poprzez swoje działania w Radzie Polityki Pieniężnej proponują notorycznie, co widzimy w publikowanych stenogramach, podwyższanie stóp procentowych. Dla mieszkańców naszego kraju, dla wszystkich którzy mają kredyty hipoteczne wiąże się z podwyższaniem rat tych kredytów. Drugim punktem jest eurodrożyzna – bo przecież Tusk od dawna proponuje Polsce wejście do strefy euro. On i pani poseł Izabela Leszczyna, przyszła minister finansów w rządzie PO jak się mówi, mówią o tym, że w krajach strefy euro jest niższa inflacja – powiedział poseł Dariusz Stefaniuk.

A jakie są fakty? Parlamentarzysta przypomniał, że wystarczy spojrzeć chociażby nawet na sytuację Państw Bałtyckich, gdzie przecież przyjęto europejską walutę.

– Tam inflacja przez bardzo długi czas utrzymywała się powyżej 20 proc. Jest dużo wyższa, niż u nas. Inflacja nie jest problemem euro, czy jego braku, ale ulokowaniem danego kraju. Polska, która jest bezpośrednio przy granicy z Ukrainą, Polska która bezpośrednio odczuwa najazd Rosji na Ukrainę. Mając swoją walutę jesteśmy dużo bardziej bezpieczniejsi, mogąc kreować naszą politykę monetarną, jak choćby poprzez samodzielne określanie stóp procentowych. Co by oznaczało dla Polski przyjęcie euro? Ceny byłyby wyższe niż obecnie. Koszyk zakupowy byłby dużo mniejszy – podkreślił parlamentarzysta.

Poseł zaznaczył, że w przypadku przyjęcia euro polskie firmy straciłyby swoją konkurencyjność wobec firm europejskich, czego naturalną konsekwencją byłby ich upadek, co spowodowałoby bezrobocie.

– Za czasów Tuska bezrobocie było kilkunastoprocentowe. Obecnie mamy najniższe bezrobocie w historii naszego kraju i ono się utrzymuje mimo największego kryzysu, który od lat spotkał świat i Europę – pandemię koronawirusa i wojnę na Ukrainie. To my, jako rząd Polski, jako Prawo i Sprawiedliwość, zaproponowaliśmy tarcze antyinflacyjne, tarcze antycovidowe, zaproponowaliśmy polskim firmom pieniądze na przetrwanie trudnego momentu, trudnego czasu. Dzięki temu, kosztem zwiększonej inflacji, Polki i Polacy mają prace. Poza tym utrzymaliśmy wszystkie programy socjalne, np. program 500+, program opiekuńczy, czy trzynastą i czternastą emeryturę. My nie mówimy, jak Donald Tusk, że gdyby miał guziki z niskimi cenami, to cały czas by je naciskał. Bo problem polega na tym, że on tych guzików nigdy nie miał, podobnie jak tych pieniędzy na 500+. A my je mamy, bo pokazaliśmy gdzie one były – przyjeżdżały w tych cysternach wstydu, były w luce vatowskiej, największej w Unii Europejskiej – miażdżył PO Dariusz Stefaniuk.

Poseł przypomniał też o odbudowie polskiej armii, co jest zasługą obecnego rządu. Przykładem jest chociażby jednostka w Białej Podlaskiej, która przecież za rządów PO była zlikwidowana a dzięki PiS, wojsko powróciło do naszego regionu.

– Ta jednostka będzie inwestowała ponad miliard złotych w Białej Podlaskiej. Takiej kwoty nikt nigdy nie widział w naszym regionie – nokautował dalej Stefaniuk.

Parlamentarzysta z Białej Podlaskiej przypomniał też, jak obecny rząd walczy z zapoóźnieniem infrastrukturalnym naszego regionu. To przecież autostrada A2, która przecież za Platformy miała kończyć się w Siedlcach, a dziś będzie biec aż do Terespola, to droga Via Carpatia, autorski projekt prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od początku bardzo mocno wspierany przez senatora Grzegorza Biereckiego. Senator z Południowego Podlasia już lata temu mówił o tym, że ta droga, to ogromna szansa dla naszego regionu i ona dzisiaj powstaje i łączy Europę Środkowo-Wschodnią.

– Dzięki dobrej komunikacji możemy szybko udzielać pomocy Ukrainie i stajemy się wzorem dla całego świata, o czym mówił ostatnio prezydent Andrzej Duda – podsumował Dariusz Stefaniuk.

Na koniec Stefaniuk przytoczył cytaty polityków PO, które jasno pokazywały jakie były plany tej partii wobec Polski i polskiej ekonomii. Każdy z nich mówił o podwyższaniu stóp procentowych, podnoszeniu podatków i rat kredytów, czy wręcz  zapobieganiu „tworzenia marginesu społecznego poprzez rozdawnictwo, jakim są programy 500+”.

– My się na te plany PO nie godzimy  – podsumował Stefaniuk.