Kochał Polskę, Białą Podlaską i muzykę. 81 lat temu urodził się Bogusław Kaczyński

Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj 81. urodziny. Bogusław Kaczyński, wybitny dziennikarz, krytyk muzyczny i społecznik. W drogę po wielką sławę wyruszył on ze swojej rodzinnej Białej Podlaskiej. Tu, pod okiem ojca, uczył się muzyki, tutaj – w Domu Strażaka, gdzie dziś mieści się hotel „Skala” zagrał swój pierwszy koncert. Zawsze pamiętał o swoim mieście, zawsze wyrażał dumę z tego, że pochodzi z Południowego Podlasia. 

Bogusław Kaczyński urodził się w 1942 roku. Był twórcą niezliczonych programów telewizyjnych i radiowych popularyzujących muzykę. Został zapamiętany przez Polaków jako twórca Festiwalu Muzyki w Łańcucie a także wieloletni dyrektor Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Wychował wielu profesjonalnych znawców muzyki, był m.in. prorektorem warszawskiej Akademii Muzycznej i tamtejszego Teatru Muzycznego „Roma”.

W 2008 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Białej Podlaskiej. Wyrazem pamięci i szacunku wobec Mistrza jest m.in. pomnik stojący niedaleko amfiteatru w Parku Radziwiłłowskim. Inicjatywa jego budowy została bardzo ciepło przyjęta przez mieszkańców, monument doczekał się szybko swojej nieoficjalnej nazwy –  bialczanie  nazywają go „ławeczką Mistrza Melomana” albo bardziej swojsko – „ławeczką Bogusia”.

– Pomnik stanął obok Zespołu Szkół Muzycznych i może być inspiracją dla młodych adeptów sztuki muzycznej – podkreślał podczas odsłonięcia monumentu inicjator przedsięwzięcia, senator Grzegorz Bierecki. – Pomnik wyszedł spod ręki pana Stanisława Milewskiego, wybitnego rzeźbiarza. Jest to niewątpliwie pomnik niezwykłej urody. Bogusław Kaczyński jest na nim jak żywy. Za inspirację pomnika posłużyło zdjęcie, wykonane podczas nadania Bogusławowi Kaczyńskiemu tytułu Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej. To wiernie oddaje ten moment radości i dumy, które „piszą się” na twarzy Mistrza.

Pomnik został sfinansowany ze zbiórki publicznej.

Bogusław Kaczyński był nie tylko wielkim znawcą muzyki, ale też patriotą, który nie bał się otwarcie deklarować swoich poglądów politycznych. W przeciwieństwie do wielu ludzi świata kultury, nigdy nie płynął w głównym nurcie i zawsze był wierny swoim przekonaniom za co był krytykowany przez mainstreamowe media. Ogromne poruszenie wywołały słowa, które w 2015 roku skierował pod adresem byłej premier Ewy Kopacz:

„Jestem znów niezwykle uradowany z powodu bezwzględnego zwycięstwa PiS-u, partii opozycyjnej, która była przez osiem lat na każdym kroku szykanowana i ośmieszana przez rządzących. Serdecznie gratuluję Pani Premier Beacie Szydło, wszystkim ministrom i oczywiście Panu Prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. Do historii światowego parlamentaryzmu przeszły już słowa odchodzącej Premier, która ośmieliła się nazwać Prezydenta RP człowiekiem sterowanym przez pilota z tylnego siedzenia. W histerycznym uniesieniu krzyczała na nowy rząd i Premiera zanim zaczęli urzędowa” – pisał wówczas na Facebooku.

Źródło: podlaski.info/twitter Autor: red.
Fot. red.