W Radzyniu rondo wielkiego Rotmistrza! „Wybitny polski patriota i bohater narodowy”

Brawo Radzyń Podlaski! Decyzją tamtejszej rady miasta rondo na skrzyżowaniu ul. Lubelskiej z drogą do Marynina nosi imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. 

Warto podkreślić, że radzyńscy radni podjęli tę decyzję jednogłośnie. W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in., że „Rotmistrz Witold Pilecki to postać niezwykła dla Narodu Polskiego i tym samym godna uczczenia i upamiętnienia przez władze samorządowe naszego miasta”.

Witold Pilecki to wybitny polski patriota i bohater narodowy. Żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w konspirację. W listopadzie 1939 roku był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, która weszła później w skład Związku Walki Zbrojnej. Jest jedynym znanym więźniem Auschwitz, który celowo dał się aresztować podczas łapanki, by we wrześniu 1940 roku trafić do obozu i stworzyć tam organizację ruchu oporu oraz zbierać dla polskiego podziemia materiały o sytuacji w obozie, transporcie Żydów i ludobójstwie” – stwierdzili radni w uzasadnieniu uchwały.

„Przez zagranicznych historyków Witold Pilecki został uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II wojny światowej, jednocześnie za najodważniejszego z Polaków” – czytamy w treści uzasadnienia.

Po zakończeniu II wojny światowej rotmistrz Pilecki otrzymał od komunistów „zapłatę” za swoje bohaterstwo – po ciężkim śledztwie i sfingowanym procesie sąd skazał go na karę śmierci. Wykonano ją 25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim. Komunistyczny kat Piotr Śmietański zabił rotmistrza strzałem w tył głowy.

„Sąd Najwyższy III RP we wrześniu 1990 r. uniewinnił rotmistrza Witolda Pileckiego i jego towarzyszy. 27 lica 2006 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński w uznaniu zasług nadał Pileckiemu pośmiertnie Order Orła Białego” – przypomnieli radzyńscy rajcy.

Źródło: radzyn-podl.pl Autor: red.
Fot. Instytut Pileckiego