Strzegą granicy z końskiego grzbietu. Ważna rola stadniny w Janowie Podlaskim

Patrole konne na granicy z Białorusią to często jedyny sposób, aby przypilnować naszego bezpieczeństwa – jeźdźcy dostaną się tam, gdzie nie wjedzie żaden pojazd. Policyjne konie pracujące na granicy stacjonują obecnie w stadninie w Janowie Podlaskim. 
Jak informuje zespół prasowy Komendy Wojewódzkiej w Lublinie wyjątkowe duety – policyjne konie i ich jeźdźcy strzegą nienaruszalności wschodniej granicy Państwa oraz terenów przygranicznych.
– Mundurowi na koniach patrolują teren wzdłuż rzeki Bug – naturalnej granicy z Białorusią. Sprawdzają również przygraniczne masywy leśne. Na koniach mundurowi są w stanie dotrzeć w miejsca trudno dostępne, takie do których nie dojadą pojazdami służbowymi – mówi mł. asp. Małgorzata Skowrońska. – Policyjni jeźdźcy mają lepszą widoczność i mogą z dalszej odległości dostrzec niebezpieczne sytuacje. Ponadto konie reagują na zagrożenie szybciej niż człowiek – dodaje.

Skowrońska przypomina też, że koń, który pełni służbę w policji musi przejść specjalistyczne szkolenie. Oswaja się tam z nietypowymi sytuacjami, hukiem czy też dymem.

Źródło: lubelska.policja.gov.pl Autor: red.
Fot. lubelska.policja.gov.pl