Będą pieniądze na pomoc gminie Siemień. Nawałnica zniszczyła ludzkie życia

– W tym trudnym czasie solidaryzujemy się z mieszkańcami Gminy Siemień i zapewniamy o naszym wsparciu. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który zagwarantował wsparcie finansowe. Dołożymy wszelkich starań by odbudować zniszczenia powstałe w wyniku nawałnicy. Wierzymy, że wspólnymi siłami przywrócimy uśmiech na twarzy mieszkańców – napisali w liście do Tomasza Kanaka, wójta gminy Siemień senator Grzegorz Bierecki i poseł Dariusz Stefaniuk.

6 sierpnia przez powiaty parczewski i radzyński przeszła nawałnica. Najbardziej ucierpiała gmina Siemień. Zniszczonych zostało tu wiele domów, budynki gospodarcze, samochody, wichura zerwała dach kościoła pw. Przemienienia Pańskiego. W niedzielę, zamiast zaplanowanych wcześniej dożynek, przed tym właśnie kościołem odbyła się msza święta w intencji rolników oraz osób poszkodowanych w wyniku tych wydarzeń. Mszy towarzyszyły wieńca tych sołectw, które już włożyły swój trud w ich przygotowanie.

– W dzisiejszym dniu łączymy się w modlitwie ze zgromadzonymi podczas Mszy Świętej odprawianej w intencji rolników oraz osób poszkodowanych w wyniku ostatnich wydarzeń prosząc Matkę Bożą Nieustającej Pomocy o potrzebne siły i łaski dla wszystkich poszkodowanych – napisali do mieszkańców gminy Siemień Grzegorz Bierecki i Dariusz Stefaniuk.

– Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc zarówno mieszkańcom jak i strażakom z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie oraz druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu. To dzięki Państwu mieszkańcy otrzymali doraźną pomoc i znaleźli dach nad głową w jednym z najgorszych momentów swojego życia – podkreślili parlamentarzyści.

Doraźną pomoc zapewniły służby wojewody lubelskiego. – Mamy zabezpieczone środki na koncie – mówił w Radiu Lublin wojewoda Lech Sprawka. – Jesteśmy gotowi do wypłacenia natychmiast jednorazowych zasiłków doraźnych po 6 tysięcy złotych. Kiedy spłyną wnioski od wójtów, natychmiast będziemy przekazywać te środki na konto gminy. A gmina wypłaci je osobie poszkodowanej – dodawał.

Pomoc obiecują także parlamentarzyści z Południowego Podlasia.

– W tym trudnym czasie solidaryzujemy się z mieszkańcami Gminy Siemień i zapewniamy o naszym wsparciu. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który zagwarantował wsparcie finansowe. Dołożymy wszelkich starań by odbudować zniszczenia powstałe w wyniku nawałnicy. Wierzymy, że wspólnymi siłami przywrócimy uśmiech na twarzy mieszkańców – zapewnili Grzegorz Bierecki i Dariusz Stefaniuk.

 

 

Źródło: podlaski.info, Radio Lublin Autor: red.
Fot. OSP Siemień