Historyczne otwarcie Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim. Bierecki: Jerzy Rębek niczym Herkules pokonał smoka

Na ten dzień czekali wszyscy mieszkańcy Radzynia Podlaskiego. Po wielu latach starań i zabiegów udało się doprowadzić do świetności perłę miasta i regionu – Pałac Potockich. Rewitalizacja dziedzińca i korpusu głównego pałacu przeprowadzona została w latach 2020-2023. Uroczyste jego otwarcie odbyło się 17 marca.

Uroczystości otwarcia nowego obiektu miały miejsce w niedzielę 17 marca, a rozpoczęła je Eucharystia w kościele Trójcy Świętej, której przewodniczył biskup Grzegorz Suchodolski. Następnie na dziedzińcu pałacu została przecięta symboliczna wstęga i odsłonięta tablica pamiątkowa. W dalszej części uroczystości biskup poświęcił krzyże i pomieszczenia pałacu. Były też podziękowania i występ zespołu Cuore Piano Trio.

Perła w koronie Polski Wschodniej znowu lśni

Przypomnijmy, że o pieniądze na rewitalizację Pałacu Potockich samorządowcy z Radzynia Podlaskiego z burmistrzem Jerzym Rębkiem na czele zabiegali od lat. Mimo starań radzyniaków, poprzednie władze samorządu województwa nie kwapiły się, by przekazać środki na ten cel. Marszałek Sławomir Sosnowski nie widział potrzeby rewitalizacji i odmówił wsparcia. Zmiana przyszła dopiero wówczas, gdy w samorządzie wojewódzkim nastąpiły zmiany, a funkcję marszałka objął Jarosław Stawiarski z PiS. Pałac Potockich został wpisany na listę obiektów strategicznych województwa lubelskiego. Dzięki temu projekt rewitalizacji obiektu i zabytkowego centrum miasta mógł zyskać miliony złotych dofinansowania!

Burmistrz Jerzy Rębek postawił sobie za cel rewitalizację Pałacu i wspierany przez senatora Grzegorza Biereckiego skrupulatnie dążył do realizacji swojego planu. Teraz widzimy tego efekty.

– Jerzy Rębek, niczym Herkules z rzeźby radzyńskiej, pokonał smoka. A smok, jak wiemy z herbu Białej Podlaskiej, jest zielony! – żartował podczas niedzielnych uroczystości senator z Południowego Podlasia, nawiązując do zielonych barw ludowców, którzy znów próbują przejąć władzę w województwie.

Warto żeby mieszkańcy naszego regionu o tym pamiętali i w najbliższych wyborach zagłosowali na tych, którzy dotrzymują obietnic i realizują swój program. PSL-owi już podziękujemy!