PiS wygrywa w Polsce, Litwiniuk w Białej Podlaskiej

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory samorządowe. Według wstępnych wyników sondaży PiS zdobył 33,7 proc. głosów KO – 31,9 proc., Trzecia Droga – 13,5 proc., Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy – 7,5 proc., Lewica – 6,8 proc. Najprawdopodobniej PiS utrzyma władzę w sejmiku lubelskim. Według wstępnych sondaży PiS zdobyło 46,7% poparcia, co da partii samodzielny mandat.

Bez rewolucji z kolei w Białej Podlaskiej. Wszystko wskazuje na to, że Michał Litwiniuk wygrywa wybory w pierwszej turze i przez kolejne 5 lat będzie prezydentem miasta.  Choć na oficjalne wyniki wyborów samorządowych musimy jeszcze poczekać, z danych napływających z komisji wyborczych wynika, że prezydent Michał Litwiniuk w pierwszej turze zapewnił sobie reelekcję. Nie jest to jednak zwycięstwo miażdżące, bo obecny prezydent uzyskał ok 53 proc. głosów, czyli niewiele ponad stawkę.

Na dotychczasowego prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka zagłosowało 11 tys. 511 osób, co przekłada się na 53,12 proc. Drugi był Dariusz Litwiniuk z PiS, który zdobył 29,74 proc.

Na dalszych miejscach znaleźli się Adam Chodziński (KWW Adam Chodziński Bezpartyjny Samorząd), który uzyskał 11,12 proc. i Bogusław Broniewicz (KW Biała Samorządowa) – 6,03 proc.

Dziwi słaby wynik obecnego przewodniczącego Rady Miasta, który w Białej Podlaskiej jest postacią dobrze znaną i prowadził aktywną kampanię wyborczą.

Dariusz Litwiniuk, choć liczył na lepszy wynik, nie ma żalu do mieszkańców. Podziękował swoim wyborcom za każdy oddany głos i zapewnił, że radni PiS będą uważnie recenzować działania prezydenta w Radzie Miasta. Tu także wygrała Koalicja Obywatelska startująca pod szyldem Michała Litwiniuka. Według danych z PKW zdobyła ona 44,33, PiS, 35,59, KWW Adam Chodziński Bezpartyjny Samorząd 12,06 i tyko 8,03 proc. głosów dla Białej Samorządowej. Oznacza to, że w Radzie Miasta klub prezydencki będzie miał 12 mandatów, PiS 9, a komitet Adama Chodzińskiego 2.

 

Z innych większych miast regionu wiemy już, że reelekcję udało się uzyskać burmistrzowi Parczewa Pawłowi Kędrackiemu i burmistrzowi Terespola Jackowi Danielukowi. Drugie tury czekają nas w Radzyniu Podlaskim i Międzyrzecu Podlaskim. W Radzyniu o reelekcję ubiegać się będzie Jerzy Rębek, który zmierzy się z Jakubem Jakubowskim , a w Międzyrzecu o fotel burmistrza powalczą Paweł Łyskańczuk i Marcin Duszek.