Senator Bierecki o holdingu spożywczym: „Ustabilizuje rynek”. Ważne informacje dla rolników!

Na wniosek wicepremiera Jacka Sasina rząd wyraził zgodę na powołanie Krajowej Grupy Spożywczej. – Cieszę się, że wkrótce po uchwaleniu przepisów w Kodeksie Spółek Handlowych o holdingach powstaje długo oczekiwana grupa spożywcza, która ustabilizuje rynek rolny w Polsce – skomentował w rozmowie z naszym portalem senator PiS Grzegorz Bierecki.

Czym będzie Krajowa Grupa Spożywcza? Silną, państwową spółką, która ma budować przewagę konkurencyjną na krajowym rynku. KSG powstanie na bazie Krajowej Spółki Cukrowej, która działa także w sektorze przetwórstwa i obrotu zbożami, warzyw i owoców, produkcji skrobi ziemniaczanej oraz słodyczy. Do wielkiej spółki cukrowej dołączą przedsiębiorstwa z całej Polski, m.in. Elewarr, Kombinat Rolny Kietrz czy Zakłady Przemysłu Ziemniaczanego w Pile.

Jak informuje rząd Krajowa Grupa Spożywcza będzie mogła przeciwdziałać negatywnym zjawiskom występującym na rynkach rolno-spożywczych i zapewni dostawy rezerw strategicznych żywności. Nowy holding rozwinie też współpracę z rolnikami i plantatorami przy produkcji i dystrybucji nasion, usługach wsparcia, doradztwie, zakupach czy współpracę z innymi spółkami Skarbu Państwa.

Krajową Grupę Spożywczą będą tworzyć spółki podzielone na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny, przetwórstwo spożywcze. Jak podkreśla Centrum Informacyjne Rządu, do nowego holdingu będą mogły być powoływane nowe podmioty, w tym zagraniczne. Krajowa Grupa Spożywcza będzie dużym graczem na rynku spożywczym i uniezależni polskich producentów od zachodnich koncernów.

Szacowane przychody Krajowej Grupy Spożywczej będą kształtować się na poziomie blisko 3,5 mld zł rocznie.

– To kolejny silny podmiot, który wzmocni polską gospodarkę i uniezależni nas od zagranicznych koncernów – podkreśla wicepremier Jacek Sasin.

Satysfakcji nie kryje też inny parlamentarzysta z naszego regionu, senator Grzegorz Bierecki. Zaznacza on, że powołanie KSG było możliwe dzięki zmianach w Kodeksie Spółek Handlowych.

– Cieszę się, że wkrótce po uchwaleniu przepisów w KSH o holdingach powstaje długo oczekiwana grupa spożywcza, która ustabilizuje rynek rolny w Polsce – powiedział senator Bierecki.

CZYTAJ TAKŻE: Propozycje wspierane przez senatora Biereckiego, to bezpieczeństwo i pieniądze dla rolników

 

Źródło: CIR Autor: red.
Fot. red.