Rosyjskie zbrodnie i barbarzyństwo napiętnowane. Rezolucja senatora Grzegorza Biereckiego przyjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne OBWE

Przygotowana przez senatora Grzegorza Biereckiego rezolucja dotycząca rosyjskich zbrodni na Ukrainie została przyjęta przez Zgromadzenie Parlamentarne OBWE. To pierwsza polska uchwała przegłosowana przez to ciało.

Rezolucja „dotycząca wymiaru ludzkiego w kontekście obecnych zagrożeń dla bezpieczeństwa obszaru OBWE wynikających z rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie” została wczoraj jednogłośnie przyjęta przez komisję ds. demokracji, praw człowieka i spraw humanitarnych, dziś zyskała zaś również jednogłośne poparcie całego Zgromadzenia.

– Widać jedność wśród parlamentarzystów, widać jednoznaczną ocenę tego, co Rosjanie robią na Ukrainie. Chciałem, żeby przygotowana przeze mnie rezolucja oddawała w precyzyjny sposób prawdę o tej wojnie. Zbrodnię trzeba nazwać zbrodnią, barbarzyństwo barbarzyństwem. Za pracę nad uchwałą dziękowali mi podczas obrad komisji delegaci USA, Turcji oraz Ukrainy – powiedział nam senator Grzegorz Bierecki.

Rezolucja zwraca uwagę na ewidentne, wielokrotnie potwierdzone łamanie przez Rosjan praw człowieka, co skutkuje tragedią ludności cywilnej. W wyniku ataków na obiekty cywilne, bez żadnej wartości z punktu widzenia militarnego, miliony Ukraińców musiały opuścić swoje domy i kraj. 90 procent uchodźców to kobiety i dzieci. Działania Rosjan spowodowały bezprecedensowy kryzys humanitarny.

Uchwała potępia „barbarzyńskie ataki na cywilów i infrastrukturę cywilną a także przemoc seksualną, m.in. gwałty i handel ludźmi”.

Członkowie Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE wzywają też odpowiednie struktury organizacji, by dokumentowały zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości, zbrodnie ludobójstwa a także łamania praw człowieka.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zrzesza 57 państw i jest najliczniejszą organizacją regionalną na świecie. Oprócz krajów ze Starego Kontynentu, należą do niej również USA, Kanada oraz państwa azjatyckie powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego. OBWE współpracuje z krajami basenu Morza Śródziemnego, Japonią i Koreą. Istotą jej działania jest zapewnienie stabilności i pokoju na kontynencie europejskim.

Tegoroczna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE odbywa się w brytyjskim Birmingham i jest pierwszą od 2019 z bezpośrednim udziałem uczestników. Głównym tematem spotkania jest oczywiście napaść Rosji na Ukrainę i kryzys humanitarny spowodowany przez bandytów Putina.

Poza senatorem Grzegorzem Biereckim, szefem grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE, Polskę w Birmingham reprezentują posłanki Barbara Bartuś, Joanna Lichocka i Agnieszka Pomaska a także posłowie Radosław Fogiel i Rafał Adamczyk.

CZYTAJ TAKŻE: Senator Bierecki o kryzysie humanitarnym wywołanym przez Rosję. Nasz parlamentarzysta na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE

 

 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. podlaski.info