Największe dopłaty za zboże będą w naszym województwie!

Rząd uruchomi pomoc dla rolników, którzy tracą pieniądze przez napaść Rosji na Ukrainę. Przygotowywane są kompleksowe mechanizmy, które umożliwią intensywny skup oraz wzmożony eksport zbóż także z przeznaczeniem na cele humanitarne dla krajów Afryki. Rolnicy dostaną też dopłaty do hektara – 825 złotych do pszenicy i 1050 zł do kukurydzy.

Aby rekompensaty za straty ponoszone przez import z Ukrainy stały się faktem, potrzebnna była zgoda Komisji Europejskiej. Dzisiaj została ona wydana, o czym poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

– Rząd uruchomi pomoc dla rolników, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy, spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę. Kwota pomocy będzie zależała od zadeklarowanych wcześniej w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) powierzchni upraw pszenicy i kukurydzy. Pomoc będzie udzielana do 60 proc. plonu i do powierzchni 50 hektarów upraw – poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Jak informuje rząd, maksymalne maksymalne kwoty dopłat do hektara będą także zależały od województwa i będą wynosiły:

-lubelskie, podkarpackie: 825 zł do ha pszenicy, 1050 do ha kukurydzy;

-małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie: 660 zł do ha pszenicy, 840 do ha kukurydzy;

-pozostałe województwa: 495 do ha pszenicy, 630 do ha kukurydzy.

Najwięcej pieniędzy dostaną więc rolnicy z województw leżących przy granicy z Ukrainą.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi po przyjęciu przez Radę Ministrów programu wystąpi o zgodę na udzielanie pomocy do KE na dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100, 150, 200 zł do 1 tony pszenicy lub kukurydzy w zależności od odległości od portów bałtyckich.

W tym tygodniu minister rolnictwa usiądzie z rolnikami do „okrągłego stołu”. Podczas spotkania mają być wypracowane kolejne formy pomocy.

CZYTAJ TAKŻE: Działacze PSL kupują zboże z Ukrainy? Kowalski: „Zatrzymajmy proceder łupienia polskich rolników”

Źródło: MRiRW Autor: red.
Fot. FB