Senator Grzegorz Bierecki o gigantycznej inwestycji w Małaszewiczach: „Historia tworzy się na naszych oczach”

– Ta inwestycja będzie zwieńczeniem naszych wieloletnich starań. Jest ogromną szansą dla Południowego Podlasia, wreszcie jako region możemy bowiem odebrać potężną rentę za położenie. Dzięki czterokrotnie większej niż dzisiaj przepustowości Małaszewicze staną się nową Gdynią, dlatego jestem przekonany, że mamy do czynienia z przedsięwzięciem historycznym. Można powiedzieć, że ta historia tworzy się na naszych oczach – mówi senator Grzegorz Bierecki. Program wartej 4 miliardy złotych budowy Parku Logistycznego Małaszewicze chce jeszcze w tym roku przyjąć rząd.

Senator Grzegorz Bierecki od lat zabiegał o wykorzystanie wielkiego potencjału, jaki drzemie w naszym suchym porcie. Dzięki tym staraniom region odwiedzali inwestorzy z Azji a samorządowcy współpracowali z rządem przy tworzeniu strategii rozwoju przygranicznych terenów.

Małaszewicze są terminalem transportowym dla największej ilości ładunków wysyłanych drogą kolejową z Azji do Unii Europejskiej. Od kilku lat ta liczba stale rośnie. Biorąc pod uwagę, że wciąż rozbudowuje się w infrastruktura kolejowa a Małaszewicze są elementem koncepcji komponentu kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego można śmiało powiedzieć, że w naszym regionie może niebawem bić jedno z transportowych serc kontynentu.

– Mamy do czynienia z potężną inwestycją, wartą więcej, niż na przykład przekop Mierzei Wiślanej. Pamiętajmy jednak, że nakłady poniesione na suchy port w Małaszewiczach zwrócą się w ciągu kilku lat. Europejskie okno na Azję powstanie kilka kilometrów do Terespola i trzydzieści kilometrów od Białej Podlaskiej – mówi senator Grzegorz Bierecki. – Nasz suchy port będzie miał zdolności przeładunkowe porównywalne z polskimi portami morskimi. Nikogo nie trzeba przekonywać, że wynikający z tego impuls rozwojowy dla Południowego Podlasia będzie ogromny – dodaje parlamentarzysta.

CZYTAJ TAKŻEGIGANTYCZNA INWESTYCJA. 4 miliardy złotych mają trafić do Małaszewicz!

W 2016 roku o rozwoju transportu z Azji, związanym m.in. z chińskim projektem Nowego Jedwabnego Szlaku, rozmawiała w Pekinie premier Beata Szydło. Krótko potem Poczta Polska i China Post Group podpisały wstępne porozumienie, dotyczące transportu przesyłek pocztowych z Chin do Europy a zakładające dostarczanie przesyłek pocztowych z Chin do Małaszewicz a stąd do 30 krajów europejskich.

Do nowej roli Małaszewicz przegotowuje się stopniowo nasz region. Dzięki działaniom polityków partii rządzącej z senatorem Grzegorzem Biereckim na czele i lokalnego oraz wojewódzkiego samorządu, powstanie nowe, bezkolizyjne skrzyżowanie w Terespolu. Jak przekonują przedstawiciele rządu i spółki Polskie Linie Kolejowe, która jest realizatorem inwestycji, nowe skrzyżowanie zapewni bezpieczeństwo mieszkańców. Budowa wiaduktu całkowicie wyeliminuje ryzyko kolizji w ruchu drogowym i kolejowym oraz usprawni system komunikacji. Nowy obiekt zastąpi dotychczasowy przejazd na ul. Wojska Polskiego. Inwestycja obejmie też przyległy układ drogowy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kluczowa inwestycja w Terespolu coraz bliżej. Podpisano umowę na ważne skrzyżowanie

Kiedy powstanie „kolejowa brama do Europy”, jaką będzie Park Logistyczny Małaszewicze? Odpowiedzialna za inwestycję firma Cargotor przeprowadziła już konsultacje inwestorskie dla projektu. Cargotor oczekuje, że pozwolenie na budowę zostanie wydane latem. Pozyskiwanie finansowania w zawrotnej wysokości 4 miliardów euro ma zakończyć się jesienią.

Jestem zdecydowany na wszystko, aby zbudować park logistyczny w Małaszewiczach. Dzięki temu przepustowość zwiększy się ponad czterokrotnie i będziemy mogli przyjmować wielokrotnie więcej składów kontenerowych z Chin, z których towary będą następnie transportowane wewnątrz Europy – podkreśla Cargotoru Andrzej Sokolewicz.

Zakładamy przyjęcie przez Radę Ministrów programu wieloletniego dla tej inwestycji w tym roku – powiedział z kolei zastępca dyrektora departamentu kolejnictwa w Ministerstwie Infrastruktury Jakub Kapturzak.

 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. red.